Fethiye Ölüdeniz Tekne Turu

Fethiye Ölüdeniz Ege Akdeniz bölgelerinde en çok rağbet gören tatil yerlerinden birisi. Konaklamak için gelenler ve tatil turlarıyla yolu düşenlerle birlikte binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlar. Fethiye Ölüdeniz tekne turu bu güzel yere bir de denizden farklı bir açıyla bakmanızı ve muhteşem adalar, koylar ve plajlarda yüzmenizle gezmenize olanak tanır.

Günübirlik tekne turları Ege Akdeniz turları, Likya turları tatil turlarının içine dahil olur. Kendi başınıza da tekne turlarına da katılabilirsiniz. (Ama yaz aylarında yaşanacak yoğunluktan ötürü erken davranmanızda fayda var.) Teknenin üstünde güneşlenmek istiyorsanız kendinize zarar vermemek için güneş kremi sürmeyi ihmal etmeyin. Ölüdeniz tekne turları duraklarından bazılarında rahat ayakkabılara da ihtiyacınız olacak. Yanınıza yedek kıyafet de almanızı tavsiye ederiz.

Ölüdeniz Tekne Turları

Ölüdeniz tekne turunun durakları şöyle:

Kelebekler Vadisi: Sahip olduğu endemik türler (özellikle kaplan kelebeği) nedeniyle dünya mirasları arasında yer alır, 1. derece SİT alanıdır. 50 metreden dökülen şelalenin başlangıç noktası Faralya Köyü’dür ki orasının manzarası da ayrı güzeldir. Faralya’dan da Kelebekler Vadisi’ne inilebilse de zorlu olduğu için yaygın olarak deniz yolu tercih edilir.

Gemiler Koyu: Koyun yer aldığı Gemiler Adası da 1. derece SİT alanıdır. Ada, Bizans İmparatorluğu’ndan kalma Aya Nikola Kilisesi’nin kalıntılarını barındırır. Koy da bir doğa harikasıdır. St. Nicholas Adası da denilen adada isterseniz denize girebilir, isterseniz eskiden hacıların kat ettiği yukarı kesimlere yürüyebilirsiniz.

Ölüdeniz Tekne TurlarıDeve Plajı: Camel Beach olarak da geçer. Tekne turunun genelde son durağıdır. Rengarenk taşlara sahiptir.

Soğuksu: Denizin içine soğuk su kaynaklarının aktığı bir koydur. Deniz sıcakken bu kısım oldukça soğuktur. Tekneler epey rağbet gösterdiği için bazen geçiş kapanır.

Karacaören Köyü: Fethiye’nin dağlarla, makilerle ve kızılçamlarla çevrili sevimli bir köyüdür. Kızıldere’deki alabalıklarıyla da ünlüdür.

Bir de daha mini bir tur sayılabilecek Dalyan tekne turu vardır. Burada önce sazlıktan teknelere binilir. Kayalara oyulmuş Likya kral mezarlarını görebilirsiniz. Şanslıysanız yetişkin bir caretta caretta (su kaplumbağası) ve mavi yengeç de görebilirsiniz. Son durak caretta caretta’ların üreme alanı olduğu için koruma altındaki engin İztuzu Plajı.

Ölüdeniz Tekne TuruÖlüdeniz tatili tekne turlarının yanı sıra büyüleyici, cam gibi berrak Belcekız Plajı’yla da bir bütün. Ölüdeniz’in sükunetini Belcekız’ın hareketliliği ve tekne turlarının eşsizliğiyle birleştirmek elinizde. Fethiye Ölüdeniz tekrar tekrar görmek isteyeceğiniz bir yer. Macera seven biriyseniz Babadağ’dan yamaç paraşütüyle atlayabilirsiniz.

One thought on “Fethiye Ölüdeniz Tekne Turu”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir