Fethiye tertemiz plajlarıyla en gözde tatil merkezlerinden biridir. Ölüdeniz ve Belcekız’la birlikte anılması gereken bir plaj da Çalış Plajı’dır. Fethiye merkeze yakın olmak ve güzel denizin tadını çıkartmak isteyenler için Fethiye Çalış otelleri iyi bir alternatif sunar.

Çalış Plajı’nın nasıl bir alternatif sunduğundan bahsedelim. Çalış Plajı da diğer popüler Fethiye plajları gibi halk plajı. Fethiye merkezine sadece 5 km uzaklıkta. 4 km boyunca uzanan bir kumsal. Bir tarafı Göcek’e bakar. Denizi berraktır. Ayrıca iyi rüzgar alır. Dolayısıyla su sporlarına elverişlidir. Akşam saatlerinde serin serin rüzgar eser. Çalış Plajı’nın çok önemli bir özelliği daha var: Caretta caretta kaplumbağalarının Türkiye’de yumurtlamak için tercih ettiği 17 plajdan biridir. O yüzden koruma altındadır, yumurtaları koruyan kafesler vardır, geceleri plajda gürültü yapmak ve ateş yakmak yasaktır. Bir belgesel tutkunuysanız yavruların yumurtadan çıkıp denize ulaşma çabalarına tanık olmaktan büyük keyif alacaksınız. Çalış birçok tarihi kalıntı ve doğal güzelliğe de yakındır. Çevresinde Likya, Roma ve Bizans izlerine rastlamanız mümkündür. Çalış’a ulaşım rahattır ve birçok otel seçeneğiniz bulunur.

Fethiye Otelleri

Çalış OtelleriFethiye otelleri Çalış otelleriyle sınırlı değil elbette. Fethiye Ölüdeniz otelleri dünyaca ünlüdür. Ölüdeniz Plajı ve yakınındaki Belcekız Plajı her yıl akın akın yerli ve yabancı turisti ağırlar. Bu plajlar da halk plajı oldukları için ille deniz kıyısında değil yakın bir otel de tatil keyfinizden hiçbir şey eksiltmeyecektir. Ölüdeniz ve Belcekız plajları birbirinden farklıdır. Belcekız Plajı açık denize bakar, berrak ve hırçındır. Ölüdeniz kara içine sokulmuştur, durgundur, göl gibidir ama kendi kendini temizleyen mekanizmaları olduğu için tertemizdir. Belcekız çabuk derinleşir, Ölüdeniz epey ileriye kadar sığdır. Fethiye otelleri ailelere, balayı çiftlerine ve eğlence peşindeki arkadaş gruplarına, kısacası herkese uygundur.


Fethiye’de gezilecek yerler
anlatılmaz yaşanır. Günübirlik tekne turlarına çıktığınızda bunu hissedeceksiniz. Fethiye merkezden ve Ölüdeniz’den tekne turları düzenlenir. On İki Adalar tekne turu ve Ölüdeniz. muhakkak katılmanız gereken, kaçırırsanız çok üzüleceğiniz bir tur. Ölüdeniz tekne turunda SİT alanı olarak korunan Kelebekler Vadisi’ni gezebileceksiniz. Buraya has kaplan kelebeğini Fethiye Çalış Otellerigörmeseniz bile belki dik yamacı tırmanan bir dağ keçisine rastlayacaksınız. Patikayı sonuna kadar yürüyebilirseniz şelaleye ulaşacaksınız. St. Nicholas Adası’nda isterseniz denize girebilecek  isterseniz bir zamanlar Hristiyan hacıların kat ettiği yollarda yürüyebileceksiniz. Birbirinden güzel koylar ve adalarda akvaryum gibi berrak sularda denize girmenin zevki bambaşka.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir