Fethiye’nin iki meşhur plajı var. Biri Ölüdeniz, biri de Belcekız. Çeşitli kaynaklarda bahsi geçen, birbiriyle ilişkili iki de efsane var, bu plajlara isimlerini veren efsaneler:

fethiye balayı otelleriEski zamanlarda, yolu buralardan geçen gemiler içme suyu almak için açığa demir atıp sandallarla kıyıya çıkarlarmış. Günlerden bir gün yaşlı bir balıkçının genç ve yakışıklı mı yakışıklı oğlu su almak için koya çıkmış ve koyda Belcekız’ı görmüş. Görüş o görüş… İkisi de birbirine vurulmuşlar. Ne var ki, delikanlının babası bekliyormuş, suyu alıp dönmesi gerekmiş. Delikanlı gemiye döndükten sonra gemi uzaklaşıp gitmiş. O günden sonra Belcekız hep kıyıya bakar, sevgilisi gelir diye yolunu gözlermiş. Gemi buradan her geçtiğinde, delikanlı su almak için kıyıya çıktığında Belcekız’la görüşürlermiş. Bir gün buradan geçerken fırtına patlak vermiş. Delikanlı, babasına burada daha sakin, korunaklı bir koy olduğunu söylemiş. Ama babası, oğlunun sevgilisi Belcekız’ı görmek için gözünü kararttığını ve gemiyi parçalamak pahasına istikameti değiştirmeye çalıştığını zannetmiş. Geminin kayalıklarla çarpmasına ramak kalmışken baba oğlunu bir kürek darbesiyle öldürüp denize atmış. Dümeni eline alır almaz denizin kıvrılarak çarşaf gibi bir koya girdiğini fark etmiş. Delikanlının öldüğünü öğrenen Belcekız kayaların üstünden atlayarak canına kıymış. Kızın öldüğü yere Belcekız, delikanlının öldüğü yere Ölüdeniz adı verilmiş. Önceleri deniz ve koy ayrıymış, ama zamanla birleşmiş. Fethiyelilere sorarsanız, iki aşık artık kavuşmuşlar birbirlerine…

En azından Ölüdeniz’in ismi, deniz kulağı, yani lagün adlı doğal bir oluşum olması sebebiyle fırtınada bile dalgalanmaması, durgun kalmasından geliyor olabilir. Gerisi de halkın hayal gücünün devreye girmesiyle alakalı olabilir. Ama yine de, böyle bir efsanesi olan bir beldede balayı da farklı bir anlam ve önem taşıyor elbette…

Fethiye’de balayı tatili yapmak istiyorsanız bunu sadece yaz aylarıyla kısıtlamak zorunda değilsiniz. Akdeniz iklimi, Fethiye’yi yılın büyük bölümünde tatile elverişli kılıyor.

Fethiye’de tatilinizi ille de 5 yıldızlı herşey dahil otellerde geçirmek zorunda değilsiniz. 5 yıldızlı herşey dahil Fethiye otelleri size muhteşem bir balayı tatili yaşatabileceği gibi, üç veya dört yıldızlı yarım pansiyon veya tam pansiyon Fethiye otelleri genelde halk plajlarını kullanır ve merkezi bir yerde olduğu sürece balayı tatilinizi keyifli geçirmenizi sağlayacaktır. Fethiye’nin yakınları adalar, koylar ve ören yerleriyle dolu olduğu için gezmek isteyenler otel masraflarını azaltmış olur.

Fethiye Balayı Paketleri

Fethiye balayı paketleri de imdadınıza yetişecektir. Kalacağınız otel doğrudan balayı oteli değilse balayı tatili için geldiğinizi söymekten çekinmeyin. Özel indirimler ve sürprizlerle karşılanabilirsiniz.

Siz de efsanedeki aşıklar gibi sonsuza dek birlikte olmak ve Fethiye’deki güzel günlerinizi nesilden nesile anlatmak istemez misiniz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir