Muğla’nın eşsiz güzellikteki bir ilçesi olan Fethiye’nin, dünyaca ünlü turizm merkezi haline geldiğini söyleyebiliriz. Fethiye denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri Ölüdeniz’dir. Birçok turist sadece Ölüdeniz için bile Fethiye’ye akın etmektedir. Turkuaz denizi, bembeyaz kumsalı ve yemyeşil doğası ile Ölüdeniz, gidenleri büyülemektedir. Fethiye, harika plajları, dünyaca tanınan koyları, doğası, çarşıları ve otellerinin yanı sıra inanılmaz bir tarihi zenginliğe sahiptir.

Eşi benzeri bulunmayan bu antik yapılar birçok turisti ve araştırmacıyı bölgeye çekmektedir. Efsanelere göre Güneş Tanrısı Apollon ve Finike Kralı Agenor’un kızının doğan oğullarının adını Telmessos koyarlar ve Telmessos bugünkü Fethiye’nin ilk adıdır. Fethiye bu açıdan mitolojiyi hissettiren antik bir dokuya sahiptir. Gerçekleştireceğiniz bir Fethiye tatili boyunca gezebileceğiniz başlıca antik yerlerden bahsedelim:

Fethiye Tatili

Kral Mezarları (Amintas) :

Likya döneminden kalma, kayalara oyulmuş bu kaya mezarlar Fethiye’nin birçok yerinden görünebilmektedir. Fethiye’nin simgesi haline gelmiş bu kaya mezarlar görmeden dönmemeniz gereken yerlerden biridir. Yüze yakın basamakla çıkabileceğininiz ve harika bir manzara ile karışılaşacağınız konumdadır. Fethiye’nin en etkileyici yapıtlarından biridir.

Telmessos Antik Tiyatro:

1993 yılında ortaya çıkartılan Telmessos Antik Tiyatrosu, Fethiye iskelesi yanında bulunmaktadır. Roma dönemi eseri olduğu düşünülen bu eser günümüzde çeşitli etkinlikler için kullanılmaktadır.

Tlos:

Saklıkent’e giderken mutlaka uğramanız gereken antik yerleşim yeridir. Likya Federe Birliğinin büyük kentlerinden biri ve spor merkezi olduğu söylenir. Pegasus ile ünlenen mitolojik kahraman Bellaforonte’nin yaşadığı yer olduğu söylenir. Likya bölgesinin en eski kenti olduğu ve geçmişinin M.Ö. 2000’lere dayandığı arkeolojik kazılar ile tespit edilmiştir. Göreceğiniz ev tipi mezarlar oldukça dikkatinizi çekecektir. Burayı ziyaret ettiğinizde binlerce yıllık geçmişide ziyaret etmiş gibi olacaksınızdır. Binlerce yıllık tarihe dokunabilir ve bu fantastik bölgeye tanıklık edebilirsiniz.

XANTOS:

Perslerin işgali sırasında halkının teslim olmayarak tarihin ilk toplu intiharını gerçekleştirdikleri yer olarak anılamaktadır. Türkiye’nin en güzel antik kentlerinden biridir. Kınık Köyünün hemen yanında bulunan Xantos, Fethiye’de gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalı. 1838 yılında İngiliz araştırmacılar tarafından kazılan ve kentten taşınan Nereidler Anıtı ve Likya sanatına ait çok değerli örnekler Londroa’da British Museum’da sergilenmektedir.

Cadianda:

Doğal nedenlerden dolayı zarar görmüş olmasına rağmen gerçekleştirilen kazılar sonrası, Tiyatrosu, Agorası, Stadyumu, Hamamı ve anıt mezarları sayesinde Fethiye’nin çok ilgi çeken noktalarından biri olmuştur. Fethiye antik kentler arasında Cadianda, doğanın içinde yer almış ziyaret edilmeye değer bir yerdir.

Araxa:

Ören köyü sınırları içerisinde kalan kentten bugüne sur kalıntıları, su yolları ve hamam kalmıştır.

Pınara:

Akdağ’ın eteklerinde bulunmaktadır. Bölgedeki ilk güzellik yarışmasının yapıldığı yer olarakta dikkat çekmektedir. Afrodit için farklı bir mimari yapıya sahip inşaa edilmiş tapınak çok önemlidir. Yüzlerce kuş yuvası formunda hazırlanmış halk mezarları kesinlikle görmeniz gereken fantastik bir yerdir.

Letoon:

Leto, Artemis ve Apollon için yapılmış 3 tapınak ile ilgi çeken antik kenttir. Bölgedeki arkeolojik kazılar hale devam etmekle birlikte erken Hristiyanlık dönemine ait kiliseler de bulunmuştur.

Patara:

Eskiden bir liman kenti olan Patara şu an kum ve çakılların gelmesi ile deniz ile ilişiği kesilmişdir. Likya’nın en eski kentlerinden biri olduğu düşünülen Patara, diğer kentlerden farklı bir mimari dokuya sahiptir. Şehrin girişindeki eserler hala bütün görkemi ile tarihe meydan okurcasına ayaktadır. Patara oldukça ilgi çekici bir yerdir. Bölgedeki kalıntılar sizi şaşırtacaktır.

Göründüğü üzere Fethiye tarihi yerler açısından anlatmakla bitmeyecek paha biçilmez bir zenginliğe sahiptir. Fethiye sahip olduğu deniz, doğa, plajlar gibi güzelliklerinin yanı sıra antik yapıları ile dünyaca ünlü turizm merkezlerinden biri haline gelmiştir. Bunlara bir de birbirinden güzel Fethiye otelleri de eklenince bu bölge unutulmaz bir tatil için ilk akla gelen yerlerden biri halini almıştır…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir